Składniki potraw arabskich

potraw

Kuchnia arabska posiada dania opierające się na połączeniu kulinariów Bliskiego Wschodu, kuchni śródziemnomorskiej oraz kuchni indyjskiej.

Podstawowe piasek warszawa składniki, jakie wyróżniają tamtejsze specjały to przede wszystkim sosy – zarówno ostrzejsze, jak i te bardziej łagodne, dodatkowo cielęcina i jagnięcina, brak tu nieuznawanej przez muzułmanów wieprzowiny.

Ważne miejsce zajmują także ryby.

Dodatkiem, jaki jest bardzo ważny jest cebula, ryż, sezam https://www.zzzsklep.com.pl/maka-pszenna-chlebowa-typ-750-1kg-p-14.html i mięta. Wiele potraw bazuje na serze i maśle. Chętnie jadany jest także chleb. Sporym uznaniem cieszą się cytrusowe owoce, figi i daktyle. Arabowie lubią jogurty i przepadają za warzywami takimi jak bakłażan, pomidor, soczewica, bób, papryka, sałata, ogórek czy cukinia. Są one jedzone w przeróżnych postaciach. Z napojów oczywiście nie piją alkoholu, ale gustują w różnorodnych rodzajach herbat. Z przypraw arabskich za najpopularniejsze uznaje się cynamon, kurkumę oraz szafran, curry i czosnek. Wiele dań ma także tymianek, pietruszka, gałka muszkatołowa i anyż.